Úvod:

Mnohí si možno kladiete otázku, prečo mediácia, kto je vlastne mediátor? Skúsim odpoveď stručne, odborne a najmä poskytnúť informácie, ktoré môžu byť nápomocné.

Čo je mediácia:

Mediácia je mimosúdna činnosť, pri ktorej osoby, zúčastnené na mediácii s pomocou mediátora riešia spor, ktorý vznikol z ich zmluvného vzťahu alebo iného právneho vzťahu.

Účastníci mediácie:

Účastníkmi mediácie môžu byť tak fyzické ako aj právnické osoby, ktoré sú v spore, týkajúcom sa zmluvného alebo iného právneho vzťahu s inou fyzickou, alebo právnickou osobou. Mediátorom je fyzická osoba, ktorá je zapísaná v registri mediátorov, vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR, na ktorej sa účastníci mediácie dohodnú a s ktorou uzavrú dohodu o začatí mediácie. Podmienkou výkonu činnosti mediátora je vykonanie odbornej skúšky mediátora, spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, bezúhonnosť a získanie vysokoškolského vzdelania druhého stupňa. Register mediátorov nájdete na webovej stránke Ministerstva spravodlivosti SR, www.justice.gov.sk/sluzby/.

Spory, ktoré je možné riešiť mediáciou:

Mediáciou je možné riešiť spory, ktoré vznikajú z občianskoprávnych vzťahov, rodinnoprávnych vzťahov, obchodných záväzkových vzťahov a pracovnoprávnych vzťahov. Mediáciou je možné riešiť aj cezhraničné spory, ktoré vznikajú z obdobných právnych vzťahov, za podmienok, ktoré upravujú osobitné predpisy.

Je dôležité upozorniť, že mediátor v rámci mediácie nerozhoduje o vzniknutom spore, ktorý je predmetom mediácie, nehľadá vinníka sporu, neukladá sankcie za porušenie zmluvných, alebo zákonných povinností. Úlohou mediátora je pomôcť účastníkom mediácie nájsť riešenie vzniknutého sporu a najmä pomôcť účastníkom mediácie dohodnúť sa. Mediátor je teda osobou, ktorá pomáha urovnať vzniknutý spor spôsobom, ktorý bude výhodný pre obe zúčastnené strany. Mediátor je povinný vykonávať mediáciu čestne, svedomito, nezávisle, nestranne, dôsledne, s náležitou odbornou starostlivosťou a dbať na účelnosť a hospodárnosť mediácie.

Výhody mediácie:

Výhodou mediácie v porovnaní s riešením sporu súdnou cestou je najmä jej rýchlosť, úspora nákladov a menej formálny, komornejší proces. Súdy môžu o vzniknutom spore konať a rozhodovať aj niekoľko rokov, čo neúmerne zvyšuje finančné náklady sporu. V prípade prehry budete musieť nahradiť všetky vzniknuté trovy súdneho konania, t. j. výdavky, ktoré vznikli v súvislosti s uplatňovaním, alebo bránením práva (ide o náklady sporu na strane žalobcu, žalovaného, ich právnych zástupcov, ďalších osôb zúčastnených na konaní, patria sem aj súdne poplatky). Súdny proces je prísne formalizovaný proces, ktorý zväčša vyžaduje právne zastúpenie osobou s právnym vzdelaním.

Výsledok mediácie:

Výsledkom mediácie je písomná dohoda, ktorá je pre osoby zúčastnené na mediácii záväzná. Ak je takáto dohoda, podľa podmienok ustanovených v osobitných predpisoch, spísaná vo forme notárskej zápisnice, alebo schválená ako zmier pred súdom, alebo rozhodcovským orgánom, oprávnená osoba môže na základe dohody, podať návrh na súdny výkon rozhodnutia, alebo na vykonanie exekúcie. Ak súdne konanie skončia účastníci schválením súdneho zmieru do začiatku pojednávania, vráti sa im 90 % zo zaplateného poplatku. Ak konanie skončia účastníci schválením súdneho zmieru po začatí pojednávania, vráti sa im 50 % zo zaplateného poplatku. Ak účastníci vyriešili časť sporu súdnym zmierom v zmierovacom konaní, vráti sa im 30 % zo zaplateného poplatku za ďalšie konanie súdu v predmetnej veci.

Ak teda ste v spore, ktorý potrebujete a máte záujem vyriešiť bez zbytočných prieťahov a nákladov, mediácia je pre Vás tým pravým riešením.